Бруксизм

Бруксизмом називають денну і нічну патологічну жувальну активність, яка полягає в скрегіт і постукуванні зубами, а також в їх терті і натиск. Скреготіння зубами і їх натиск, по суті, є одним і тим же патологічним феноменом, проте скрегіт супроводжується характерними шумовими проявами. Розділяють дві форми бруксизма: в стані неспання і під час сну. У деяких людей бруксизм проявляється в денний час в моменти нервового напруження, а у інших він виникає уві сні. У дорослих можливий денний бруксизм, нічний бруксизм або поєднання обох форм. У дітей бруксизм, як правило, проявляється вночі. Бруксизм є індивідуальним проявом генералізованого процесу, що характеризується різноманітними соматичними порушеннями і викликаного психологічним стресом. Першим свідком такого процесу, як правило, стає стоматолог. На локальному рівні бруксизм призводить до порушення природного співвідношення зубів, що значно ускладнює їх відновлення або створення протезів з опорою на імплантати. Нерідко саме бруксизм призводить до невдачі лікування. Ще Гіппократ стверджував, що «стирання зубів вказує на сум'яття душі». Цей афоризм відображає глибину проблеми, яка виходить далеко за межі стоматології.

На початку XX століття деякі вчені відзначили «одночасне наявність скреготіння зубами і уражень центральної нервової системи» і запропонували термін «бруксоманія». Поширеність бруксизма серед дорослих становить 6-20%. Крім того, часто подібний стан спостерігається у дітей. За деякими даними, дитячий бруксизм зберігається до зрілого віку. Однак в більшості епідеміологічних досліджень відзначалася тенденція до зниження вираженості і поширення бруксизма в міру дорослішання. Бруксизм, впливає на всі структури черепно-нижньощелепного комплексу і в більшості випадків призводить до стирання зубів.

 

За визначенням Національного коледжу окклюзодонтологіі (Collège National d'Occlusodontologie), бруксизм є особливість поведінки, що характеризується мимовільної, постійної (стискання зубів) або ритмічною (скрегіт зубами) руховою активністю жувальних м'язів.За визначенням Розенцвейг, бруксизм характеризується мимовільними, неусвідомленими скороченнями жувальної мускулатури при відсутності необхідності в пережовуванні їжі.Американська академія психіатрії вважає бруксизм порушенням поведінки.Американська академія щелепно-лицевої болю відносить бруксизм до черепно-нижньощелепним дисфункциям.Американська академія медицини сну відносить бруксизм до порушення сну (парасомніі) зі стереотипними ритмічними рухами нижньої щелепи зі збереженням оклюзійних контактів зубів.Лікування зв'язку з провідною роллю центральної нервової системи в розвитку бруксизма, слід ще раз підкреслити, що стоматологічна допомога дозволяє тільки виправити або обмежити його вплив на зуби і жувальний апарат, тобто поліпшити зовнішній вигляд і усунути функціональні обмеження, викликані деструкцією зубів.При відновленні зруйнованих зубів необхідно пам'ятати про неможливість усунення причини розвитку бруксизма за допомогою стоматологічного лікування, а значить, планування останнього повинно проводитися з урахуванням цієї обставини. У зв'язку з цим виникає питання про ефективність і доцільність участі стоматолога в терапії бруксизма.Неодмінною умовою початку стоматологічного лікування пацієнтів з бруксизмом є усвідомлення останніми цього стану, що в значній мірі впливає на прогноз. Найбільш ефективним і поширеним засобом при лікуванні бруксизма залишається застосування спеціального пристосування - оклюзійної капи. Однак механізм дії і показання до застосування кап остаточно не встановлені. Цілком можливо, що роль капи обмежується захистом зубів від стирання, при цьому вона не робить ніякого впливу на парафункціональние активність.

 
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: