Основною мотивацією до вирішення проблем, пов'язаних з поганими зубами, є косметичний дефект і головна турбота естетичної стоматології - зняти психологічний дискомфорт.
Що ж робить посмішку красивою?
На думку сучасної стоматології досконалу посмішку визначають три компоненти:
- рівні красиві зуби
- здорові ясна
- неушкоджена червона облямівка губ, що підкреслює білизну зубів.
Загальне поняття «рівні красиві зуби» означає, що вони мають естетичну форму, колір, а також позицію і оклюзійне співвідношення.
Естетика в стоматології поєднує відновлення функції з індивідуальністю, характером і зовнішнім виглядом пацієнта.
Красива посмішка додає більше впевненості в собі, робить людину більш привабливою для оточуючих.
Використання в стоматологічній практиці таких технологічних нововведень, як художня реставрація зубів, порцелянові вініри і кераміка - дає можливість стоматологам ефективно змінювати як колір, розмір, форму, так і положення зуба. Так, тепер можна змінити такі характеристики, які було неможливо змінити в зовсім недавньому минулому.
Які ж принципи дизайну посмішки і як вибрати посмішку, яка підійде саме Вам ?
Ось кілька складових красивої посмішки:
- симетрія, зуби повинні бути всі на своїх місцях, без винятків;
- натуральний колір і блиск здорових зубів;
- красива форма і розміри зубів;
- зуби повинні широко і красиво виглядати при розмові, посмішці, сміху;
- зубний ряд повинен красиво поєднуватися з формою обличчя, усмішкою.
Відправною точкою в дизайні посмішки є симетрія. Правда, якщо посмішка симетрична, то на це ніхто не звертає уваги, але як тільки око спостерігача виявляє нерівномірне оголення зубів праворуч і ліворуч, то це відразу ж викликає неприємне відчуття.
У красивії усмішці центральні різці повинні виділятися. Так, посмішка молодої людини характеризується центральними різцями, які зазвичай довші бічних різців. Більш світлий колір, заокругленість куточків і прозорість ріжучого краю центральних різців - ось відмінні риси посмішки молодості.
Однак, будь-який зуб залишається в недоторканому стані протягом дуже короткого часу. Кожен день зуби відчувають вплив сильних навантажень, які повільно, але безжально змінюють і руйнують їх.
Зношення і стирання зубів, проявляється у вкороченні центральних різців, притупленні різцевого краю в більш гострих куточках зубів і потемніння кольору. Іноді буває досить відновити прозорість ріжучого краю і людина «молодшає» на очах.
У стоматології існує поняття чоловічої та жіночої посмішки. Для жінок краще закруглені кути верхніх різців - це відповідає юнацько-сексуальному типу, а чоловікам більше підходять різці з кутами, близькими до прямих.
Історично склалося, що довгі загострені ікла були атрибутами агресії і жорстокості. З точки зору дизайну, форма верхньощелепних іклів є відображенням пасивності чи агресивності характеру. Агресивне ікло зазвичай довше сусідніх з ним зубів і має яскраво виражене загострення на кінці. Пасивне ікло характеризується більшою опуклістю і більш тупим закругленим ріжучим краєм.
Так само, як і в давні часи племені Майя, або Ацтеків інкрустували зуби нефритом, яшмою або золотом, так і в наш час у багатьох прогресивних стоматологічних клініках світу з'явився напрям прикраси зубів золотом, алмазами або комбінованими накладками. Використання сучасних склеюючих систем дає можливість міцної фіксації на емалі зуба, або в штучної керамічної коронки - золотих або діамантових накладок різних форм і розмірів.
Цікава і перспективна методика комп'ютерного підбору посмішки. Методика дозволяє пацієнтові побачити різноманітність можливих результатів лікування. На підставі знімка отриманого за допомогою цифрової фотокамери, лікар за допомогою комп'ютерної бібліотеки посмішок розраховує і погоджує з пацієнтом найбільш прийнятний варіант.
Такі фактори, як розміри і положення центральних різців, вік, стать і характер пацієнта повинні обов'язково враховуватися при плануванні косметичного лікування і застосовуватися до кожного пацієнта індивідуально. Адже коли мова йде про красу, не буває і не може бути абсолютно правих і неправих.
Описані елементи дизайну далеко не повністю відображають всі можливі теорії і методи формування дизайну посмішки. Стоматолог і пацієнт спільно повинні визначити елементи дизайну, які вони вважають найбільш значущими і застосувати їх для створення прекрасної і щасливої усмішки.
Посмішки, з якої Ви сміливо зможете сказати: «Я подобаюся собі!»